kayıtlı kullanıcı / yazar sözleşmesi


Pusula sözlük, kayıtlı kullanıcılarının içeriklerine yer sağlayıcılık hizmeti veren bir internet sitesi olup, Pusula Ltd.’e aittir.

Pusula sözlük sitesinin kayıtlı kullanıcıları; aşağıdaki yassal konulara ve diğer kurallara uymakla yükümlüdürler. 


1. Sadece 18 yaşından büyükler Pusula Sözlük’te kayıtlı kullanıcı olabilirler.  


2. Üyelik ekranına bilgilerinizi girdikten sonra girdiğiniz e-posta adresine aktivasyon maili gelecektir.


3. Hesabınız aktive olduktan sonra oluşturacağınız içerikler (maddeler) sitede yayınlanacaktır. Girdiğiniz içerikler editörler tarafından izlenmektedir ve sakıncalı ya da sitenin amaçlarına ters düşen maddeler, editörler tarafından kaldırılabilir. Sürekli olarak bu tip maddeler yazan kullanıcıların üyelikleri iptal edilebilir.

4. Girilen maddeler Pusula sözlük kurallarına ve hukuka uygun olmak zorundadır. Oluşturduğunuz içeriğin tüm yasal sorumluluğu size ait olmak üzere ve hiçbir ön denetime tabi olmadan yayına girdiğinden, oluşturduğunuz içeriğin hukuka aykırı olmadığından emin olmalısınız. İçerik yayına alındığı anda hukuki sorumluluğunuz başladığından, oluşturduğunuz içeriğin daha sonra tarafınızca veya şikayet/haberdar edilme vs. üzerine Pusula sözlük tarafından silinmiş olması, sorumluluğunuzu ortadan kaldırmayabilir. 
 
5. Pusula Sözlük, gerekli gördüğü takdirde ve hiçbir gerekçe göstermeksizin dilediği içeriği kısmen veya tamamen yayından kaldırma, yazarlığınızı iptal etme, kullanıcı kaydınızı silme haklarını saklı tutmaktadır.

6. Hesapların güvenliği tamamen kayıtlı kullanıcılara aittir. Şifrenizin güvenli bir şekilde oluşturulması veya üçüncü kişilerle paylaşılmaması konusuna önem verilmelidir.


7. Pusula Sözlük, vermiş olduğunuz kişisel bilgilerinizin korunmasına özen gösterir. Bunun haricinde hizmet aldığımız üçüncü firmaların güvenliği sağlayamaması nedeniyle veya Pusula Sözlük ya da bu firmalara karşı yasadışı girişimlerle elde edilecek kişisel bilgilerinize yönelik olarak uğrayacağınız doğrudan veya dolaylı zarara ilişkin Pusula Sözlük’ün sorumluluğu bulunmamaktadır.


8. Pusula Sözlük verilerini düzenli yedeklemektedir. Ancak verilerinizin tamamen kaybolma ihtimaline karşı bir taahhütümüz olmadığından kendi imkanlarınızla yedekleme yapabilirsiniz. Kaybolan ya da tarafımızca silinen verilerle ilgili yasal sorumluluğumuz bulunmamaktadır.


9. Üyelik bilgileriniz tarafımızca gizli tutulmakla birlikte, istatistiki analizleri tarafımızca kullanılabilir veya istatistiki bilgi olarak üçüncü kişilerle paylaşılabilir. Ancak iletişim bilgileriniz sizden aksi yönde onay alınmadıkça hiçbir şekilde üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

Yasal zorunluluğun söz konusu olması ve yetkili makamlar tarafından usulüne uygun olarak talep edilmesi halinde bilgileriniz ilgili makamla paylaşılabilecektir. Yürürlükteki mevzuat gereği tüm kayıtlı kullanıcıların sadece son 6 aylık IP bilgisi saklanmaktadır.

10. Üyelerin kendi aralarındaki mesajlarında Pusula Sözlük’Ün hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Kişisel veya hesabınızla ilgili bilgileri paylaşmamanızı tavsiye ederiz.


11. Pusula Sözlük’te oluşturduğunuz içeriğin telif hakları size aittir. Bu nedenle Sözlük’te yayınlanmış olan kendi içeriğinizi ticari maksatla dilediğiniz şekilde derleyip, kullanabilirsiniz. Ancak Sözlük’te yayınladıklarınızı internet üzerinde başka bir sitede daha yayınlamanız halinde Pusula Sözlük’e aktif link vermeniz gerekmektedir.


Telif hakları size ait olmakla birlikte, Pusula Sözlük’te oluşturduğunuz tüm içerik üzerinde Pusula Ltd.’ye çoğaltma, kopyalama, işleme ve basılı ortam, radyo-televizyon, uydu ve kablo gibi telli veya telsiz yayın yapan kuruluşlar vasıtasıyla veya internet ve sair dijital iletim şekilleri de dahil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlar ve sair her türlü araçla yayınlama hakları dahil olmak ancak bunlarla kısıtlı kalmamak kaydıyla tüm mali haklarını hiçbir coğrafi sınırlama olmaksızın, süresiz ve bedelsiz kullanma hakkı (lisans) vermektesiniz. 

Oluşturduğunuz içerikler Pusula Sözlük’te yayında olduğu müddetçe Pusula Ltd., bu içerikleri uygun gördüğü bütün ortamlarda kendi kullanımında olan markalar altında ve/veya diğer internet sitelerinde ticari amaçla kullanma hakkına sahip olacaktır. Bunu engellemek için kullanılmasını istemediğiniz içeriği silmeniz veya hesabınızı kapamanız yeterlidir ancak bu eylemler sadece ileriye dönük olup, size daha önce yapılmış çalışmalardan yazdıklarınızın çıkarılması, telif ücreti talep etme ve benzeri bir hak vermeyecektir. Daha önce yapılmış çalışmaların yeniden basımı veya yayını da bu nedenle her zaman mümkündür. 

Pusula Sözlük’te yayınladığınız içeriğin size ait olduğu veya fikir ve sanat eserleri kanunu çerçevesinde kullanma hakkınız olduğu kabul edilmektedir. Size ait olmayan içeriğin, ancak kanunlarda belirtilen usule uygun olarak ve atıfta bulunmanız şartıyla yayınlanması mümkündür. Aksi halde uğrayabileceğimiz zararlardan bizzat sorumlu olacaksınız.


Sözlük içi mesajlaşmayı kullanırken hukuka ve varsa bunlara ilişkin kurallara uygun davranmanız gerekmektedir.
Bu sözleşme Pusula Ltd. tarafından önceden duyurulmaksızın ve tek taraflı olarak değiştirilebilir. Değişiklik sonrası sitenin kayıtlı kullanıcı olarak kullanımı sözleşme değişikliklerinin otomatikman kabulü anlamına geleceğinden sözleşme metnini belirli aralıklarla kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Taraflar arasında bu sözleşmeden dolayı doğabilecek ihtilaflarda Pusula Sözlük’ün kayıtlarının geçerli, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil olacağını, bu maddenin delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul etmektesiniz.

Bu sözleşmeye Türk hukuku uygulanacak olup, ihtilafların hallinde istanbul merkez (Çağlayan) mahkeme ve icra daireleri yetkilidir. 

Pusula sözlük kullanım koşulları bu sözleşmenin ayrılmaz bir parçasıdır.